
Da li je pominjanje Teslinog imena u kontekstu energetskih proizvoda zloupotreba lika i dela velikog pronalazača?
Čudan smo mi narod. Volimo da kritikujemo, sprdamo se, prijavljujemo sve i svakog, negiramo bilo čiji rad… Još ako bismo mogli da nekome nešto zabranimo, gde bi nam bio kraj!
Kad smo kod Teslinih purpurnih ploča, slična je situacija. Malo, malo, pa neko negde napiše kako je pominjanje Teslinog imena u bilo kojoj formi alternative, zapravo zloupotreba Nikole Tesle. Onda, po pravilu, sledi ismevanje holističkih shvatanja i “zaključak” kako je sve to – “smešno” i da bi “sve to trebalo zabraniti”. Toga ima jedino kod nas.
Srećom, Teslina purpurna ploča nije nastala u Srbiji i ne prodaje se samo u Srbiji (pa niko u Srbiji i nije merodavan za to pitanje). Ona je svetski fenomen. Nju je kreirao Ralf Bergstreser i dao joj ime po čoveku kojeg je poznavao, kojeg je neobično poštovao i sa čijim se pogledima na svet uklapa baš proizvod koji je dobio ime – Teslina purpurna ploča.
Dakle, nije zabranjeno bilo kom proizvodu dati ime po Tesli (ni po Edisonu, Ajnštajnu, Pupinu…). Ilon Mask je po Tesli nazvao – automobil. Pošto je Tesla bio vegetarijanac – postoji lanac vegetarijanskih restorana – “Tesla”. Postoji čak i “Tesla-voda”, odličan proizvod nastao na osnovu Teslinih radova… U Ukrajini su devedesetih godina prošlog veka mogle da se nađu čačkalice – “Tesla”; (postoji li neki razlog da se čačkalice tako nazovu, nije nam poznato, ali što da ne…) Vrhunac je tekila “Tesla”
Tesla je verovao u energije koje nisu fizički merljive. Verovao je u etar i brzine veće od brzine svetlosti (kritičari će reći da to uopšte nije naučno). Tesla je verovao u onostrano i nefizičke fenomene i šta je čudno u tome što je energetski proizvod dobio ime po njemu? To, svakako, nije nikakva zloupotreba. Jer da jeste, u razvijenom svetu bi se tome već stalo na put. Naravno da u tom svetu nema ni pomena o tome. U tome je razlika između razvijenog sveta i Srbije.